SCHUFA co to jest?

Chcesz zaciągnąć kredyt lub wynająć mieszkanie w Niemczech? A może rozważasz wzięcie samochodu w leasing, albo chcesz zamówić przez internet towar na rachunek? Bez wyciągu z Schufa, czyli Schufaauskunft będzie to trudne.

Schufa, czyli odpowiednik polskiego Biura Informacji Kredytowej (BIK) działa w Niemczech od 1927 roku. Ustala on, na podstawie historii kredytowej, kont bankowych i kont bankowych dla telefonów komórkowych, kart kredytowych, zaległości w spłacie zadłużenia, czy niewypłacalności danej osoby, scoring (wartość procentowa od 0 do 100), czyli ryzyko kredytowe.

To właśnie od scoringu zależy, czy otrzymamy np. kredyt lub wynajmiemy mieszkanie. Warto pamiętać, że im bardziej ta ocena oddala się od 100 % , tym zawarcie z nami jakiejkolwiek umowy jest bardziej ryzykowne.

Nie wszyscy wiedzą, że od 2011 roku SCHUFA i polskie BIK podpisały umowę o transgranicznej wymianie informacji o zobowiązaniach finansowych. Dlatego też osoby mające zaległości kredytowe w Niemczech nie mogą ich zataić przed polskimi bankami i vice versa.

Zasięganie informacji od SCHUFA jest w Niemczech bardzo rozpowszechnione, chociaż wymaga pisemnej zgody osoby zainteresowanej. W przypadku np. zawarcia umowy najmu mieszkania od tych informacji zależy, czy mieszkanie zostanie nam wynajęte. W związku z tym umowy najmu w Niemczech zawierają też z tego powodu tzw. SCHUFA- Klauzulę (Schufa-Klausel), która upoważnia wynajemcę do ściągnięcia tych informacji.

Jak otrzymać wyciąg z Schufa?
Od 2011 roku raz do roku Schufa zobowiązana jest do udostępnienia każdemu darmowego wyciągu z rejestru. Każdy dodatkowy wyciąg podlega opłacie (za wyciąg online).
Aby otrzymać wyciąg bezpłatnie należy po wejściu na stronę internetową instytucji www.schufa.de kliknąć w okienko „für Privatkunden”, a następnie wejść w zakładkę „Auskünfte”(na górze po lewej stronie portalu) i kliknąć w ikonę „Datenuebersicht nach § 34 Bundesdatenschutzgesetz” (z boku po lewej stronie). Po otwarciu strony znajdziemy dwie opcje: wybierzcie tą po prawej stronie „Datenübersichtnach § 34 BDSG”. Aby ją zamówić, klikamy w „Jetzt bestellen”. Możecie wybrać formularz także w języku polskim.

W przypadku, kiedy będziecie potrzebować wyciąg z rejestru Schufa częściej niż raz w roku możecie zamówić raport jednorazowo za 29,95 euro lub wybrać członkostwo, którego koszt wynosi 3,95 euro miesięcznie (plus jednorazowo 9,95 euro opłaty aktywacyjnej). Uwaga! W drugim przypadku umowa trwa minimum rok i jeżeli będziemy chcieli z niej zrezygnować należy pamiętać, żeby wypowiedzieć umowę minimum miesiąc przed jej końcem.

źródło: Infor.pl, Pracazagranica.pro

Save

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial