Polski samochod w Niemczech.

Na jakich zasadach mozna uzytkowac auto zarejestrowane i ubezpieczone w Polsce, jesli przyjechalismy do Niemiec zeby pracowac?

Formalności po przeprowadzce do Niemiec: prawo jazdy i kwestia przerejestrowania pojazdu

policjade11Przeprowadzasz się do Niemiec? Zastanawiasz się czy i po jakim czasie pobytu trzeba wymienić polskie prawo jazdy na niemieckie? Chcesz wiedzieć czy Polak zamieszkały na stałe w Niemczech musi przerejestrować auto na niemieckie numery? Oto co mówią przepisy:

PRAWO JAZDY
Prawo jazdy wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Niemczech.

Czy Polak mieszkający w Niemczech musi wymienić je na niemieckie?
Nie. Od 1 maja 2004 roku nie ma obowiązku wymiany polskiego prawa jazdy.


OBOWIĄZEK PRZEREJESTROWANIA POJAZDU NA NIEMIECKIE NUMERY REJESTRACYJNE

Zgodnie z niemieckimi przepisami obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, którego miejscem stałego pobytu (przekraczającego jeden rok) są Niemcy powinien przerejestrować pojazd na niemieckie numery rejestracyjne.

Warto wiedzieć:
Auto z Polski powinno być przerejestrowane, ponieważ zgodnie z niemieckim prawem drogowym tu płaci się dość wysoki, obowiązkowy podatek drogowy, który w Polsce wliczany jest w cenę paliwa. Z tych pieniędzy wspófinansowane jest m.in. utrzymanie autostrad, za które osoby prywatne nie płacą.

Prawo niemieckie zawiera niezwykle precyzyjnie określony katalog wykroczeń drogowych i wysokości kar za każde z nich (tzw. Bußgeldkatalog). W związku z tym podejmowanie dyskusji z policją drogową na temat wysokości mandatu nałożonego za wykroczenie jest bezcelowe i prowadzi na ogół do pogorszenia sytuacji osoby, która przekroczyła przepisy. Odmowa uiszczenia mandatu na miejscu wiąże się zawsze ze skierowaniem sprawy na drogę sądową, a nierzadko z zatrzymaniem posiadanych przez kierowcę pieniędzy na zabezpieczenie ewentualnej kary i kosztów postępowania.

Stwierdzenie winy i nałożenie kary przez sąd może być przyczyną późniejszych trudności przy próbie ponownego wjazdu do Niemiec. Należy generalnie unikać dokonywania napraw samochodu w miejscach innych niż przeznaczone do tego warsztaty. Przekroczenie dozwolonej prędkości (w ruchu miejskim 50km/godz. ) karane jest mandatem, a w bardziej drastycznych przypadkach także zatrzymaniem prawa jazdy i punktami karnymi dla kierowcy. Z uwagi na bardzo duże natężenie ruchu pojazdów w strefach miejskich zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na ograniczenia parkowania samochodów.


OSOBY MIESZKAJĄCE W NIEMCZECH, KTÓRYCH NIE DOTYCZY OBOWIĄZEK PRZEREJESTROWANIA POJAZDU NA NIEMIECKIE NUMERY
Obywatel UE, przebywający Niemczech ze względu na studia w tym kraju nie ma obowiązku przerejestrowywania pojazdu na niemieckie numery.

Zasada obowiązkowej rejestracji nie dotyczy również pracowników tzw. transgranicznych, tj. takich, którzy pracują w Niemczech, ale mieszkają w swoim kraju.

Źródło:  Serwis EURES POLSKA – eures.praca.gov.pl 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial