Pierwsze w Polsce Muzeum Wódki

Wódka niezaprzeczalnie stanowi jeden z najlepszych produktów eksportowych naszego kraju, znajduje się na liście najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie i na pewno nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Już od ponad czterech pokoleń wywiera znaczny wpływ na życie kulturowe, społeczne i gospodarcze, ale także na wizerunek kraju za granicą, dlatego nic dziwnego, że trunek ten w końcu doczekał się swojego muzeum w Polsce.

Muzeum Wódki i jego atrakcje

Otwarte od 16 grudnia 2017 roku Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie usytuowane przy Placu Teatralnym to obecnie największa na świecie kolekcja eksponatów związanych z historią szlachetnego i najpopularniejszego trunku świata – wódki. Alkohol ten jest produkowany na ziemiach polskich od wielu lat i jak powszechnie wiadomo stanowi on istotny element historii, kultury i tradycji naszego kraju.

Muzeum Wódki w Warszawie (fot. muzeumwodki.pl)

Muzeum Wódki w Warszawie (fot. muzeumwodki.pl)

Wódka towarzyszyła historii Polski przy Potopie Szwedzkim, przy wydarzeniach Okrągłego Stołu, a nawet podczas tworzenia jednego z najbardziej znanych utworów Adama Mickiewicziana- III części „Dziadów”. Muzeum dokumentuje i prezentuje wielowiekową tradycję produkcji wódki na ziemiach polskich, począwszy od 1782 roku aż po czasy współczesne, a prezentowane obiekty będzie można oglądać w formie stałych i okresowych wystaw, wraz z organizowanymi warsztatami, wykładami oraz zajęciami edukacyjnymi. Warto wspomnieć, że muzeum umożliwia również degustację najlepszych szlachetnych trunków, co pozwoli każdemu zainteresowanemu na zdobycie osobistego, naprawdę wartościowego doświadczenia w tym temacie.

Kolekcję liczącą blisko 10 tysięcy przedmiotów, jaką można dziś podziwiać w Muzeum Wódki zawdzięczać możemy Adamowi Łukawskiemu i Piotrowi Popińskiemu, którzy spotkali się i zgromadzili eksponaty zbierane przez ponad dwadzieścia lat. Są to między innymi trunki ofiarowane przez różnych producentów alkoholu, muzea, czy nawet prywatnych kolekcjonerów z Polski, oraz zagranicy.

W muzeum podziwiać można przedwojenne alkohole, karafki, kieliszki, etykiety, fotografie, książki, reklamy, czy szyldy, które specjalnie dla zwiedzających, zostały ułożone w spójną i interesującą opowieść w nowoczesnym stylu, wraz z elementami tekstowymi czy multimedialnymi, dlatego nie ma tam miejsca na nudę. Goście będą mogli przyjrzeć się również takim unikatom, jak manierka na wódkę używana przez armię napoleońską, kieliszek samego Napoleona Bonaparte, pierwszy na świecie podręcznik barmański z 1863 roku z autografem Jerry’ego Thomsona, czy pochodzącą z 1895 roku książkę zawierającą całą ówczesną wiedzę na temat produkcji wódki. Zaciekawionym na pewno nie umknie również najstarszy, oryginalny, przedwojenny likier ziołowy „ALTVATER” z fabryki Zygfryda Gesslera z Bielska, który pochodzi z końca XIX w.

Muzeum Wódki w Warszawie (fot. muzeumwodki.pl)

Szczegóły zwiedzania

Muzeum Wódki podzielone zostało na poszczególne przestrzenie, które opisują i ilustrują główne okresy w dziejach produkcji wódki na terenie naszego kraju. Na samym wstępie zwiedzający podziwiać mogą eksponaty powstałe w pierwszych gdańskich zakładach z 1583 roku. Druga przestrzeń, zarówno jak i część trzeciej poświęcona została drugiej połowie XIX wieku oraz początkowi XX w. – czyli jednemu ze „złotych okresów” produkcji wódki, w których zaczęto wprowadzać warte uwagi ozdobne i zróżnicowane butelki, czy karafki, oraz bogato i efektownie ilustrowane etykiety.

Muzeum Wódki w Warszawie (fot. muzeumwodki.pl)

Reszta trzeciej przestrzeni przydzielona została na okres II Rzeczypospolitej. Odrębne miejsce zostało wyznaczone również dla czasów okupacji niemieckiej, czy ziem bezpośrednio wcielonych do Rzeszy, a także dla okresu PRL, przy czym wszystko zostało połączone w przejrzystą i spójną całość. Ciekawym i wartym uwagi elementem wystawy jest również ewolucja alkoholowej butelki, czy historia znanemu każdemu bardzo dobrze naczynia przeznaczonego do spożywania alkoholu – kieliszka. Całe podsumowanie zwiedzania muzeum stanowi wizyta w strefie degustacyjnej, gdzie goście mogą zasmakować najlepszych, specjalnie wyselekcjonowanych współczesnych trunków zarówno polskich, jak i międzynarodowych producentów.

Cel i misja twórców

Twórcy muzeum pragną, aby obcowanie z wódką w stworzonym przez nich miejscu było doświadczeniem kulturowym, trunek ten traktują albowiem jako narodowe dobro, którego długą historią powinniśmy się chwalić. Dzięki zgromadzonym eksponatom pragną oddać hołd producentom trunku, zarówno tym popularnym, jak i tym, którzy produkują wódkę lokalnie. Nie można zaprzeczyć, że miejsce to dołączyło do obowiązkowych atrakcji turystycznych na mapie Warszawy, a także Polski i wzbudza niemałe zainteresowanie wśród licznych gości przebywających w stolicy oraz mediów.

Lokalizacja

Muzeum Wódki znajduje się przy ulicy Wierzbowej 9/11, nieopodal wspomnianego wcześniej Placu Teatralnego w Warszawie i powstało jako część wielowymiarowego projektu o wdzięcznej nazwie „Dom Wódki”. Goście mogą zwiedzać obiekt od 13.00 do 21.00 przez sześć dni w tygodniu.

Zwiedzający mają do wyboru kilka wariantów zwiedzania, przy czym najtańszy bilet upoważniający do zwiedzania bez możliwości degustacji trunków kosztuje 19 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial