Fragment Drugi

„Wolne Państwo Stanowe Goszcz i Państwo Chełstów”

Hrabia Christopf Heinrich von Reichenbach-Goschütz

FRAGMENT 2.

Najpierw w okolicach końca 15. wieku, można ustalić, że właścicielami byli państwo von Borschnitz. Na ich temat również nie wiadomo zbyt wiele. Przez bałagan i złe gospodarowanie doprowadzili do upadku swoich dóbr i popadli w długi, w ten sposób, że w roku 1605 Państwo za 50 000 talarów zostało sprzedane Państwu Stanowemu Syców, w postaci hrabiego Abrahama zu Dohna. Ostatniego władcę z tej rodziny przypomina epitafium namalowane na drewnie w kaplicy w Twardogórze. Jego napis brzmi następująco: „Rok 1603, 2. kwietnia poważany i szanowany pan Caspar von Koekritz und Friedland auf Festenberg, Linsen und Neudorf, w sposób niewabaczalny, przez morderczy strzał Hansa Borschnitza von Goschuetz z miłosierdziem z życia do śmierci zesłany został.”

Państwo Goszcz nie długo pozostało pod panowaniem sycowskich panów stanowych. W roku 1655 wnuczki Abrahama zu Dohna, sprzedały państwo wolnemu panu von Heister, cesarskiemu porucznikowi polowemu. Również to panowanie nie trwało długo. W 1693 przechodzi Goszcz przez kupno w ręce księcia Carla von Wuerttemberg-Oels z warunkiem, narzuconym przez cesarza, że państwo to nigdy nie powinno stać się częścią księstwa oleśnickiego, ale zawsze powinno istnieć oddzielnie jako Wolne Państwo, a tym samym podlegać imperialnej jurysdykcji Wysokiego Urzędu.
W 1717 książe sprzedaje Wolne Państwo Melchiorowi Abrahamowi von Langenau, po którego śmierci zostaje dalej odsprzedane Wolnemu Panowi Heinrichowi Leopoldowi von Reichenbach. We władaniu tej rodzinz pozostaje państwo więcej niż 200 lat, przez 7 pokoleń, dziedziczone z ojca na syna, do wypędzenia w 1945 roku.

KONIEC FRAGMENTU DRUGIEGO

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial